Yeni Şafak Arapça yayında

​Yeni Şafak''ın Arapça internet sitesi bugün 15.00''dan itibaren yayına başlıyor. Türkiye''de bir ilke imza atan Yeni Şafak''a tebrik yağdı.


Yeni Şafak, bugün 15.00''den itibaren internet sitesi www.yenisafak.com.tr üzerinden Arapça yayınlarına başlıyor. arabic.yenisafak.com adresi üzerinden ulaşılabilecek olan yayın, Türkiye ve dünya gündemini Yeni Şafak farkıyla Arapça konuşan ülkelere taşımayı hedefliyor. Türkiye''de ilk kez yazılı bir basın kuruluşunun hayata geçirdiği Arapça haber sitesi özelliğini taşıyan yayını nedeniyle Yeni Şafak''a övgüler gelirken bakanlar da Yeni Şafak''ı bu atılımı nedeniyle kutladı. Başbakan 


Yardımcısı Bekir Bozdağ, ''Yeni Şafak''ın sahibi ve yöneticilerini böyle önemli bir adımı atmaya karar verdikleri için tebrik ediyorum'' dedi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da ''Yeni Şafak Gazetesi önemli bir hizmete imza atarak okurlarına artık ''Assalamü aleyküm'' diyerek de sesleniyor.'' Bundan böyle ''Türkiye yalnızlaşıyor'' diyenlere en güzel cevabı dünyadaki kardeşlerimize ''Ehlen ve sehlen'' demeye hazırlanan Yeni Şafak gazetesi verecek. 


Türkiye artık 3 yanı deniz, 4 yanı düşmanlarla çevrili bir ülke değil. Yeni Şafak''ı bu teşebbüsleri nedeniyle canı gönülden kutluyorum'' ifadelerini kullandı

 

HALKLARIN BİRBİRİNİ ANLAMASI GEREKİYOR

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise bölgede yaşanan gelişmelere vurgu yaparak ''Bölgemizde çok büyük devinimlerin yaşandığı ve halkların birbirini çok iyi anlaması gerektiği bir dönemden geçmekteyiz. Bu dönemde şüphesiz ki basına büyük bir sorumluluk düşmektedir. dedi.

Davutoğlu şunları kaydetti:

 

ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM

''Bu çerçevede mümtaz bir yeri olan ve bir geleneği temsil eden Yeni Şafak gazetesinin son dönemdeki atılımlarına Arapça internet sitesini eklemesi çok önemli bir adımdır. Yeni Şafak gazetesi yöneticilerini ve çalışanlarını bu girişimden dolayı tebrik eder, sitenin başarılarını dilerim.''

 

Örnek olmalı

Bozdağ, Türkiye''nin aktif ve rol alıcı dış politikasının Arap Dünyası''na onların diliyle aktarılmasında büyük faydalar bulunduğunu belirterek şunları kaydetti: 

''Ortadoğu''da yaşanan gelişmeler başta olmak üzere Türkiye''nin Ortadoğu ve Arap Dünyası''na yönelik politikalarının, mesajlarının Yeni Şafak Gazetesi''nin Arapça internet sitesinden Arapça diliyle hızlı, doğru ve güvenilir kaynaklardan aktarılması noktasında yeni bir mecra açılmış olacaktır. Bu güzel adımın doğru ve güvenilir habercilik yapan diğer basın kuruluşlarına da örnek teşkil etmesini diliyorum.''

 

Takdire şayan

AK Parti Dış İlişkiler Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu da ''Yeni Şafak''ın Arapça online yayına başlaması Türk basınının vizyon olarak geldiği noktanın göstergesidir'' dedi. 


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise, ''Biz İslam dünyasının önemli bir parçasıyız. Türkiye''de eskiden olduğu gibi ''ne Arabın yüzü, Şam''ın şekeri'' diyen bir anlayış yok artık. Bu paralelde Yeni Şafak''ın özellikle Arapça konuşan ve Arapça bilen dostlarımızı da bilgilendirmek, Türkiye''de olup biteni onlara bu yayın vasıtasıyla paylaşması takdire şayandır'' dedi.