Milli Tank Altay’a TÜMOSAN MotoruTürkiye’nin en önde gelen traktör ve dizel motor üreticisi Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş.(TÜMOSAN), Altay Tankı Güç Grubu (motor ve şanzuman) Geliştirilmesi İhalesi’ni kazandı. Savunma Sanayii İcra Komitesi, 6 Ağustos 2014 tarihinde teklif değerlendirmelerini tamamlayarak ALTAY Tankı Güç Geliştirme Projesi için TÜMOSAN ile sözleşme görüşmelerine başlanması kararı verdi. Ağustos 2011 yılından itibaren ihale çalışmaları sürdürülen proje için TÜMOSAN en kısa sürede en uygun fiyatla ve en fazla yerli katkı ile projeyi gerçekleştirmeyi taahhüt etti.


MİLLİ ONUR TÜMOSAN’IN


Savunma sanayi için ilk yerli tank güç grubunu geliştirecek firma olma onuruna erişen TÜMOSAN,  belirlenen sürede ALTAY Tankı için güç grubunun tasarlanması, geliştirilmesi, prototiplerinin üretilmesi ve ALTAY Tankına entegre edilerek kalifiye edilmesini gerçekleştirecek. ALTAY Tankı Güç Grubu dizel motor ve hidromekanik transmisyon tasarım yeteneğini kazanacak.Geliştirme süreci içerisinde TÜMOSAN 1500 BG tank motorları da dahil olmak üzere 300-1600 beygir gücü aralığında dizel motor ve tasarım yeteneğine sahip olacak. Projenin başarı ile sonuçlandırılması sonrasında TÜMOSAN, savunma sanayii kapsamında benzer projeleri yürütme konusunda da önemli bir tecrübeye sahip olacak.


ÖĞÜN: LOKOMOTİF BİR ROL ÜSTLENDİK


Bu milli görevi üstlenmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan TÜMOSAN Genel Müdürü Kurtuluş Öğün,dizel motor ve hidromekanik transmisyon teknolojileri alt yapısının geliştirilmesinin; Türkiye’nin sanayileşmesi ve milli savunma sanayinde yeterlilik kazanması açısından lokomotif rol oynayacağını söyledi. Öncelikle tank motoru başta olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde bulunan veya üretilmesi tasarlanan tüm tekerlekli ve tırtıllı araçların modernizasyon ve üretiminde Türkiye’nin dışa bağımlılığını ortadan kaldıracak olan projenin aynı zamanda ihracatta karşılaşılan kısıtlamaları da ortadan kaldıracağını belirten Öğün, “2004 yılından itibaren dizel motor ve transmisyon alanında gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge çalışmalarında elde ettiğimiz bilgi ve deneyimleri Altay Tankı Güç Grubu projesinde de kullanacak olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu çalışmaların sadece askeri alanda değil, sivil sektörde ve özellikle otomotiv sanayiinde dizel motor ve transmisyon sistemlerinin yerli olarak geliştirilmesinde katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

 

10 YILLIKÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ


Ar-Ge yatırımlarına büyük önem veren TÜMOSAN, bu alandaki çalışmalarını 2004 yılından bu yana, TÜBİTAK’ın desteği ve İTÜ’nün danışmanlığında sürdürüyor. TÜMOSAN Ar-Ge Merkezi, İTÜ Teknokent’te otomotiv alanında faaliyet gösteren ilk uygulama olma özelliğini taşıyor. TÜMOSAN, araç tasarımı şemsiyesi altında sektörde kritik alt sistem olarak kabul edilen dizel motor, transmisyon,elektronik kontrol üniteleri çalışmalarına öncelik veriyor. Yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları kapsamında halihazırda ürettiği 3 ve 4 silindirli motor üretim güç aralığını 50-135 HP aralığına çıkarırken aynı üretim teknolojisini kullanarak 6 silindirli dizel motorla güç seviyesini 205 HP seviyesine çıkarmayı planlıyor.


YILDA 75 BİN DİZEL MOTOR ÜRETİYOR


TÜMOSAN,1975 yılında kurulmuş olup, Türkiye’nin ilk dizel motor üreticisidir. Yıllık 45.000 adet traktör ve 75.000 adet dizel motor üretim kapasitesi bulunan şirketin 50 -115 HP aralığında 3 ve 4 silindirli motorları ile yine aynı güç kategorisinde tarla ve bağ-bahçe, 2WD – 4WD çekiş özellikli, kabinli ve tenteli olmak üzere 11 seride 200’ün üzerinde farklı model traktörü bulunmaktadır. TÜMOSAN, 125-135 HP dizel motor olmak üzere büyük güç segmentindeki traktörleri piyasaya arz etmeye hazırlanmaktadır. TÜMOSAN kendi traktörü üzerinde kendi motorunu kullanan ve Avrupa Birliği normlarına başarı ile uyum sağlayan sayılı üreticilerden biridir.