Derin Tarih Dergisi Saray’da Tanıtıldı!

Albayrak Holding Medya Grubu bünyesinde tarihçi Mustafa Armağan''ın yönetmenliğinde yayın hayatına başlayan Derin Tarih dergisinin tanıtım toplantısı TBMM Milli Saraylar Saray Koleksiyonları Sergi Salonu''nda yapıldı.

Toplantıya Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç''ın yanı sıra Albayrak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, Yönetim Kurulu üyeleri Nuri Albayrak, Kazım Albayrak, Mesut Albayrak, Albayrak Grubu CEO''su Ömer Bolat, derginin Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Armağan, Osmanlı sultanlarından Abdulmecit''in torunu Arzu Enver Eroğan ve davetliler katıldı. 

Toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, tarih hakkında doğru bilgi edinmenin ekmek kadar, su kadar ihtiyaç olduğunu söyledi. Resmi tarih söyleminin dışında aslında bir de gerçek tarih bulunduğunu aktaran Arınç, ''Zaten isim manidar, ''derin tarih''. Biz daha çok ''derin devlet'' diye bir şey duyduk. Derin Tarih''i de şimdi duyuyoruz. Demek ki bir devlet var, bir de derinde olan vardı. Şimdi bir de tarih var, herkesin bildiğini, okuduğunu söylediği ama bir de işin aslına vakıf olmak için bilinmesi gereken bir tarih var'' dedi. 

Derginin tanıtımında ''Bu dergiyi okuduktan sonra bütün bildiklerini tarih olacak'' ironisinin yapıldığına işaret eden Arınç, ''Yani, ''ne anlam çıkarırsanız çıkarın ama bildiklerinizi unutun'' demek gibi bir şey. Yani ''Derin Tarih''i okumaya başladıktan sonra biz gerçek tarihi de tanımaya, bilmeye başlayacağız'' ifadesini kullandı.

TARİHLE YÜZLEŞMEK ÖNEMLİ 

Derin tarihle TBMM Başkanlığı yaptığı dönemde tanıştığını belirten Arınç, ''Geldim Dolmabahçe Sarayı''nı geziyorum. ''Burası Abdülmecit Efendi Kütüphanesi'' dediler. Ama kapalı. ''Niye kapalı'' dedim. Efendim buranın gerçek ismi ''Halife Abdülmecit Efendi'' Kütüphanesi''dir. Fakat halifelik kaldırıldığı için halife sözünden ürktüler ve burayı kapattılar. Fevkalade kızdım, üzüldüm ve derhal buranın açılması talimatın verdim. 

Biz kütüphaneyi rahmetli Neslişah Sultan Hanımefendi ile birlikte açtık'' diye konuştu. Son dönemde TBMM arşivlerinde yer alan İstiklal Mahkemesi zabıtlarının içinde bazı konularda yayın yasağı konan belgelerle yüzleştiğini aktaran Arınç, ''Umarım bundan böyle bazı gerçeklerle yüz yüze geleceğiz, en azından Dersim olaylarıyla ilgili gerçekleri yakından görme imkanını yaşayacağız'' dedi.

Albayrak Holding CEO''su Dr. Ömer Bolat da, Mustafa Armağan''ın koordinatörlüğünde yayımlanacak olan Derin Tarih''in yurtiçi ve dışından duayen tarihçilerin kalemleriyle geçmişe ışık tutacağını ve bu alandaki yayın boşluğunun kapatılmasına ciddi anlamda destek olacağını söyledi. Bolat, ''Albayrak Holding olarak Yeni Şafak Gazetesi, TV Net, Kırmızı Beyaz dergisi, Derin Tarih dergisi ve onların yayınlarıyla ülkemize, halkımıza, değerlerimize, tarihimize, kültürümüze vefa borcumuzu ödüyoruz'' dedi.

ARINÇ DERGİ KAPAĞINDA 

ARINÇ DERGİ KAPAĞINDA Albayrak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak toplantı sonrasında, Bülent Arınç''a, üzerinde Arınç''ın ''Geçmişimize sahip çıkarak, geleceğimizi şekillendiriyoruz'' sözünün yazılı olduğu ''Derin Tarih'' dergisinin kapak fotoğrafının yer aldığı bir tablo hediye etti.