Alport'un Yeni Rotası SomaliAlbayrak Grubu iştiraklerinden Trabzon Alport Limanı, Somali'deki Mogadişu Limanı'nın 20 yıllık işletmesini resmen devraldı. Albayrak Grubu'nun Somali ekonomisinin kalkınmasına katkıda bulunacağını dile getiren Somali Limanları Bakanı Muallim, "Bu süre içinde limanın gelişerek dünya limanları seviyesine çıkmasını umut ediyoruz" dedi. 
Albayrak Grubu tarafından işletilen Trabzon Alport Limanı, ülke ve bölge ekonomisindeki önemi giderek artıyor. Albayrak Grubu, Mogadişu Limanı'nın 20 yıllık işletme hakkını resmen devraldı. Somali'nin başkenti Mogadişu'daki limanın işletme sözleşmesi imza törenine Somali Limanları Bakanı Abdurrahman Muallim, Yardımcısı Cemal Buru, Albayrak Grubu yetkilileri, Türkiye'nin Modadişu büyükelçiliği yetkilileri katıldı. Törende konuşma yapan Somali Limanları Bakanı Muallim, "Somali hükümeti bugün limanın işletmesini Albayrak Grubu'na resmen devretmiştir. Bu süre içinde limanın gelişerek dünya limanları seviyesine çıkmasını umut ediyoruz" dedi.

Somali EkonomisineCan Suyu Olacak
Limanda halihazırda çalışan elemanların görevlerine devam edeceğini belirten Muallim, Albayrak Grubu'nun Somali ekonomisinin kalkınmasına katkıda bulunacağını kaydetti. Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak ise Mogadişu Limanı'nı modern ekipmanlarla destekleyerek uluslararası ticaret ağını Somali'ye çekmeyi hedeflediklerini bildirdi. Albayrak, limanın yüzde 55'lik gelirinin Somali hazinesine gideceğini, kalan kısmın ise liman hizmetlerinin geliştirilmesi için ayrılacağını ifade etti.

Liman 2006'da Yeniden Açıldı
Mogadişu Limanı merkezi hükümetin düşmesinin ardından 1991'de kapanmış, 1992'de ülkede süren iç savaş nedeniyle gönderilen BM Barış Gücü tarafından tekrar açılmış, barış gücünün ülkeden ayrılmasıyla 1995'te yeniden kapanmıştı. Liman, Somali'nin güneyinde kontrolü elinde bulunduran İslami Mahkemeler Birliği tarafından 2006'da yeniden açılmıştı.

Limancılıkta Bölgenin Yükselen Yıldızı Oldu
Trabzon Alport Limanı Türkiye ve bölgenin de yeni yıldızı oldu. Bin 525 metre rıhtım uzunluğuna sahip olmasının yanında, yıllık 2 bin 300 gemi kabul eden Trabzon Alport Limanı’nın depolama kapasitesi ise 11 yılda yüzde 500 artarak 5 milyon tona yükseltildi. Açık ve kapalı ambar alanı 253 bin metrekare büyüklükte olan Trabzon Alport Limanı’nda 56 bin metreküp hacmiyle 450 bin ton yük istiflenebiliyor. 

24 Saat Kılavuzluk Ve Romorkaj Hizmeti
Trabzon Alport Limanı’nın Albayrak Grubu’na devredildikten sonra gelişen bir başka yönü ise 24 saat kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri verilmesi oldu. Trabzon liman tüzüğüne göre yanaşacak gemilerin büyüklüğüne göre 15 bin grostona kadar römorkörlerle hizmet veriliyor. Liman 250 bin yolcu kapasitesiyle; konteynır, Ro-Ro, dökme, kargo ve açık transit yüklerin liman kılavuzluk, liman yer ve gümrükleme işlemlerinde kesintisiz hizmet veriyor. Albayrak Grubu, kısa ve orta vadeli yatırımlarla Trabzon Alport Limanı’nı Karadeniz bölgesinin en büyük limanı haline getirdi.