Albayrak Örnek Projelerine Pakistan'da Devam Ediyor

Pakistan, 8.5 yılda 500 bin konut üreten TOKİ''yi örnek alacak. Başbakan Navaz Şerif, Şehircilik Bakanı Bayraktar''a ''Tecrübeleriniz bize önemli destek sağlayacaktır'' dedi. Şerif, ekonomi alanında desteği için Türkiye''ye teşekkür etti.


Pakistan, 200 milyona yaklaşan nüfusun yaşadığı ülkede konut sorununu çözmek için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) modelini örnek alacak. Pakistan''a resmi ziyarette bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve beraberindeki bakanlık yetkilileri, Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak ile Albayrak Holding Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı heyeti kabul eden Pakistan Başbakanı Nawaz Şerif, Türkiye''de 8.5 yılda 500 bin konut üreten TOKİ modeliyle yakından ilgilendiklerini söyledi.

 

TÜRKİYE''DEN ÖRNEK BAŞARI

Pakistan Başbakanı Nawaz Şerif, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar''a TOKİ'' modelinin Türkiye''deki başarısını örnek alarak Pakistan''da da federal hükümetin benzer bir yapılanmayla toplu konut idaresi başkanlığını oluşturacağını belirterek, ''Sayın bakanın bu konudaki tecrübeleri bize önemli destek sağlayacaktır'' dedi.

 

PAKİSTAN''A 13 KİŞİLİK HEYET

Beraberinde bakanlık ve TOKİ ''den üst düzey yetkililer, Türk işadamları ve gazetecilerin bulunduğu 13 kişilik bir heyetle Pakistan''a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı, dün akşam saatlerinde Pakistan Bayındırlık ve Çalışmadan Sorumlu Devlet Bakanı Baristar Osman İbrahim ve Başbakan danışmanı Hacı Ahmed Hassan tarafından İslamabad Benazir Butto Havalimanı''nda karşılandı. Sabah saatlerinde başbakanlık çalışma ofisinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve beraberindeki heyet Pakistan Başbakanı Nawaz Şerif''in başkanlığındaki heyetle biraraya geldi.

 

5 YILDA İŞBİRLİĞİMİZ ARTACAK

Heyetlerarası toplantı oncesi konuşan Pakistan Başbakanı Nawaz Şerif Türk heyetinin ülkede bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şerif, '' Türkiye ve Pakistan''ın sarsılmaz dostluğu bizim önümüzdeki 5 yıllık iktidarımızda ortak projeler ve ikili anlaşmalarla çok daha güçlenecektir. Sayın bakanın buraya gelerek bize toplu konut ve kentsel dönüşümle ilgili birikimlerini paylaşması önümüzdeki hafta Türkiye''ye yapacağım ziyaret öncesi son derece önemlidir.

Kendisine çok teşekkür ediyorum'' şeklinde konuştu.

 

TECRÜBEMİZİ PAYLAŞACAĞIZ

Çevre ve Şehircilik bakanı Erdoğan Bayraktar da Başbakan Erdoğan''ın selamlarını getirdiğini belirterek, ''Kardeş ülke Pakistan''a her türlü destek bizim için son derece büyük önem taşımaktadır. Pakistan Başbakanı Sayın Nawaz Şerif''in talebi doğrultusunda biz toplu konut ve şehircilik anlamında tüm birikimlerimizi paylaşmaya hazırız. TOKİ olarak 8.5 yılda 500 bin konut projesi gerçekleştirdik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak da düzenli şehirleşme, kentsel dönüşüm ve çevrenin korunması içinde çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Pakistan''a bu konudaki tüm tecrübelerimizi atarmaya hazırız.'' dedi.

 

TOKİ''nin iki modeline yerinde analiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar''ın anlattığı TOKİ modeliyle yakından ilgilenen Pakistan Başbakanı Nawaz Şerif, TOKİ modelinin Pakistan için önemli olduğunu belirterek, Türkiye ziyaretinde Pakistan heyeti olarak TOKİ modelini yerinde incelemek istediklerini, TOKİ''nin hem şehir merkezinde hem de şehir dışında inşa ettiği projeleri analiz etmek istediklerini kaydetti. Şerif ayrıca, TOKİ''nin kaynak geliştirme ve gelir paylaşımı modellerini de inceleyeceklerini ifade etti.

 

Çevre Bakanı Bayraktar metrobüsü inceleyecek

Çevre ve Şehircilik bakanı Erdoğan Bayraktar ziyaret kapsamında Penjap eyaleti başkenti Lahor''da Türk şirketleri tarafından gerçekleştirilen katı atık yönetimi ve toplu taşıma ile Metrobüs projelerini de yerinde inceleyecek.

 

Az gelirlilere konut üretimi

Nawaz Şerif''e, TOKİ''nin gelir paylaşım modeli ile düşük gelirliler için inşa ettiği konutlar hakkında bilgi veren Bakan Bayraktar ayrıca, Pakistan''a dere yataklarının ıslahı ve hava kirliliği ölçümü konularında destek vermek istediklerini ifade etti.